Vat Rolniczy
Jak przejść na VAT rolniczy
Rozliczanie rolników z VAT
Od 2000 roku podatkiem VAT zostali objęci rolnicy. Ustawodawca rozróżnił dwie kategorie rolników:
- rolników ryczałtowych, którzy sprzedając produkty, są zwolnieni z płacenia podatku od towarów i usług (VAT),
- rolników opodatkowanych na zasadach ogólnych, którzy sprzedając wytworzone produkty naliczają z tego tytułu podatek VAT ale mają prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zapłaconego przy nabyciu towarów i usług niezbędnych do produkcji.
Korzyści z rozliczenia podatku VAT dla rolnika
Rolnik ryczałtowy
Rolnik ryczałtowy dokonując dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku VAT, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywanych środków do produkcji opodatkowanych tym podatkiem w wysokości 7% ( obowiązuje od 1.01.2011 r.). Jedynym obowiązkiem rolnika ryczałtowego jest przechowywanie otrzymanych od nabywcy faktur VAT RR przez okres 5 lat, licząc od końca roku za który faktury te wystawiono.
Rolnik opodatkowany na zasadach ogólnych
Rolnik opodatkowany na zasadach ogólnych dokonując dostawy produktów roślinnych nalicza 5% podatku VAT i 8 % podatku VAT dokonując dostawy produkcji zwierzęcej, natomiast zakupując artykuły niezbędne dla wykonania tej czynności płaci 23 % podatku VAT. Różnica między kwotą VAT od sprzedaży, a kwotą VAT od zakupu jest zawsze nadwyżką do zwrotu dla rolnika. Producent rolny ma obowiązek prowadzenia ewidencji VAT i co miesiąc lub co kwartał musi składać deklaracje w Urzędzie Skarbowym.
Jak przejść na VAT rolniczy
Jak przejść na zasady ogólne VAT?
- Każdy rolnik ma prawo do rozliczania się wg zasad ogólnych VAT.
- Należy uzyskać Regon w Urzędzie Statystycznym.
- Należy wnieść opłatę rejestracyjną VAT w kwocie 170 zł.
- Złożyć w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R przed końcem miesiąca, od którego chce się przejść na VAT ogólny.
- Składa również aktualizację NIP-7, w którym podaje numer konta bankowego do zwrotu VAT
- Zawiera umowę z Biurem Rachunkowym na prowadzenie ewidencji VAT i składania deklaracji VAT-7 wraz z pełnomocnictwem ( 17 zł ).
Jakie dokumenty i faktury zbiera rolnik?
- Zbiera faktury zakupu ( nawozy, ON, maszyny, części rolnicze, energia elektr., itd.), na których podaje swoje dane : gosp. rolne, imię i nazwisko, dokładny adres, NIP. Faktury zaliczkowe należy ujmować w deklaracji VAT-7 w miesiącu wystawienia.
- Zakup od rolników ryczałtowych dokumentuje fakturą VAT-RR, na której wpisuje dane rolnika, od którego dokonuje zakupu i swoje dane. Stawka VAT ryczałtowa wynosi 7 %.
- Na sprzedaż produktów rolnych wystawia faktury VAT ze stawką VAT 5 % ( zboża, mleko, buraki itp. ) lub 8 % ( zwierzęta żywe, słoma itp. )
Czy można zrezygnować z zasad ogólnych VAT i stać się rolnikiem ryczałtowym?
- Po trzech latach można wrócić do ryczałtowych zasad, pod warunkiem zawiadomienia Urzędu Skarbowego.
- W przypadku środków trwałych ruchomych należy jednak zwracać 1/5 VAT-u odliczonego za każdy rok do upływu 5 lat, nieruchomości 1/10 – do 10 lat.
Jakie są terminy zwrotu VAT?
- 60 dni wynosi termin podstawowy.
Vat Rolniczy,
Rozliczanie rolników z VAT,
Usługi księgowe dla rolników,
VAT Rolniczy Ciechanów,
VAT Rolniczy Mława,
VAT Rolniczy Przasnysz,
VAT Rolniczy Płońsk,
Najnowsze komentarze