512-720-019 | 608-460-403 | 506-023-675 kontakt@multirach.com

Audyt Ciechanów

  • Audyt poprawności zapisów księgowych dokonywanych przez służby finansowo-księgowe Klienta;
  • Audyt poprawności naliczania wynagrodzeń;
  • Audyt prowadzonej przez Klienta dokumentacji osobowej;
  • Analiza działalności w celu identyfikacji i oceny obszarów ewentualnego ryzyka gospodarczego i podatkowego;
  • Przegląd i optymalizacja aktualnych struktur i umów klienta pod kątem opłacalności oraz pod względem obciążeń podatkowych;
  • Audyt prawidłowości rozliczeń z budżetem w zakresie US, ZUS,VAT, PFRON.

Pytanie o znaczenie audytu należy kierować do odpowiednich osób. Trzeba tak postępować, ponieważ dla większości z nas, audyt nie znaczy nic. Nic nie znaczy, bo jest wyrazem żywcem przeniesionym z języka obcego i nie ma nic wspólnego z życiem codziennym. Znaczenie tego słowa znają ci, którzy zetknęli się z audytem w przedsiębiorstwach, w których pracują. Najwięcej na ten temat wiedzą jednak ci, którzy zajmują się tym na co dzień. Najkrócej rzecz ujmując, audyt jest oceną działania podmiotów gospodarczych i sektora publicznego, pod względem zgodności z określonymi normami, przepisami, standardami. Ocena ta jest systematyczna i wnikliwa. Może być przeprowadzana przez audytorów zatrudnionych w firmie (mówimy wówczas o audycie wewnętrznym) lub przez niezależnych specjalistów – biegłych rewidentów, (mówimy wówczas o audycie zewnętrznym). W zależności od charakteru danego podmiotu, przeprowadza się różne rodzaje audytów. Mamy więc audyt personalny, audyt etyczny, audyt energetyczny, audyt jakości, finansowy, marketingowy, informatyczny i wiele innych. Audytom podlegają średnie firmy i korporacje wszystkich branż. Oceny tego typu przeprowadzane są w zakładach produkcyjnych i usługowych, w spółkach handlowych, w przemyśle chemicznym, wydobywczym, motoryzacyjnym i farmaceutycznym, w firmach i korporacjach informatycznych, telekomunikacyjnych i medialnych, w bankach, zakładach ubezpieczeń, domach maklerskich itp.

Audyt w firmie

Co by nie mówić, audyt nie należy do wydarzeń, na które zarządzający firmami, instytucjami lub organizacjami i pracujący w nich ludzie, oczekują z niecierpliwością. Oczekują i owszem ale z pewnym niepokojem i napięciem. Audyt bywa co prawda dobrowolny, ale jest to zazwyczaj audyt wewnętrzny. Przeprowadzanie, a raczej poddawanie się zewnętrznej ocenie jest obowiązkowe. Audyt wewnętrzny koncentruje się na samym działaniu firmy, organizacji lub instytucji. Polega on na znajdowaniu lepszych i gorszych stron działania podmiotu i opracowywaniu strategii na przyszłość. Audyt zewnętrzny, to kontrola finansowa, nazywana wręcz rewizją finansową. Biegły rewident uprawniony do przeglądania wszelkich dokumentów związanych z finansami, wyciąga z nich wnioski, tworzy raport, który zawiera ocenę, zalecenia i wskazówki.

Znaczenie audytu wewnętrznego

Audyt wewnętrzny wskazuje błędy, potknięcia i niedoskonałości, przez które firma lub korporacja nie funkcjonuje na rynku tak dobrze jak powinna. Chodzi w nim o to, by wykryć i wskazać powody nieosiągania założonej pozycji rynkowej. Audyt wewnętrzny ma też inną wartość. Wskazuje dobre strony firmy, czyli podpowiada co należy kontynuować i czego się trzymać. Audyt taki wiele znaczy, ponieważ wpływa na poziom skuteczności ochrony aktywów. Od niego zależy niezawodność księgowości oraz zgodność z określonymi przepisami prawa. Podstawowe, a zarazem najszersze znaczenie audytu wewnętrznego, polega na takiej kontroli systemów, projektów, procesów i produktów, by spełniały następujące kryteria: rygor, przejrzystość i jawność

Znaczenie audytu zewnętrznego

Znaczenie audytu zewnętrznego, to przede wszystkim świadomość, że nie istnieje coś takiego jak dowolność w sferze finansów. Nie tylko nie ma tu dowolności, ale istnieją żelazne normy, zasady i wymagania, które należy respektować. Nowe podejście do oceny zewnętrznej przedsiębiorstwa lub korporacji zakłada, że ocena ta jest kontrolą antycypacyjną. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że audyt zewnętrzny pełni bardzo ważną rolę w przewidywaniu zaistnienia wydarzeń negatywnych i przeciwdziałaniu im. To z kolei wpływa na zmniejszenie kosztów funkcjonowania firmy. Zmniejszone koszty przekładają się z kolei na lepszą konkurencyjność na rynku. Audyt zewnętrzny w naturalny sposób ogranicza ilość przestępstw finansowych dokonywanych w firmach i korporacjach. Audyt ten ma olbrzymie znaczenie dla przeszłości i przyszłości podmiotu. Polega on bowiem na kontrolowaniu przeszłości, czyli tego co działo się do tej pory w firmie i przewidywaniu przyszłości, czyli sugerowaniu właściwych rozwiązań i strategii finansowych. Audyt zewnętrzny ma znaczenie także w odniesieniu do audytu wewnętrznego. Biegli rewidenci mają prawo przyjrzeć się i ocenić wewnętrzny system kontroli przedsiębiorstwa; wskazać w nim to co dobre, niedoskonałości i błędy, a także podpowiedzieć najlepsze rozwiązania.